Szanowni Rodzice,

Nasza szkoła, jako jedna z 30 szkół w Gdańsku, została zaproszona objęta audytem mającym na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. W ramach zadań, zaplanowanych po przeprowadzonym audycie, zostało zaproponowanych szereg działań, które tej poprawie mają służyć. Jednym z nich jest wprowadzenie strefy Kiss and ride, kiss & ride, K&R, K+R (z ang. pocałuj i jedź). Rozwiązanie parkingów „Kiss and ride” szeroko stosowane jest w wielu europejskich miastach. Znaki pojawiają się w miejscach charakteryzujących się dużą rotacją parkujących samochodów.

Strefa Kiss&ride to wyznaczone miejsce, służące do krótkiego postoju (ok. 2 min.), w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, mające zwiększyć bezpieczeństwo dzieci odwożonych na lekcje przez rodziców. Ogólna zasada jest taka, żeby można było bezpiecznie wysadzić pasażera w miejscu, gdzie są ograniczone możliwości parkowania.

Strefa, popularnie zwana „Kiss and Ride”, zostanie specjalnie oznakowana. Ten znak to informacja dla kierowcy, że może się w tym miejscu zatrzymać, spokojnie wysiąść z samochodu, przejść na drugą stronę pojazdu i pomóc dziecku z niego wysiąść. Sam postój nie powinien trwać długo, chodzi o to, by zatrzymać się na chwilę i nie parkować.

Zakaz postoju w zatokach K&R będzie obowiązywał w dniu nauki szkolnej w godzinach od 6:00 do 17:00. Poza tym okresem z miejsc będą mogli korzystać również inni użytkownicy.

Liczymy na Państwa współpracę i zrozumienie. Czyli - w strefie K&R gasimy silnik, wysiadamy, otwieramy drzwi dziecku, pomagamy bezpiecznie wysiąść, założyć tornister, dajemy buziaka i zdążymy jeszcze pomachać i odprowadzić dziecko wzrokiem do drzwi szkoły i odjeżdżamy.