„BohaterOn” w naszej szkole

Z początkiem października nasza szkoła dołączyła do projektu „BohaterOn – włącz historię, tym samym nawiązała współpracę z Fundacją Rosa i Sensoria. Celem tej ogólnopolskiej kampanii jest upamiętnienie, uhonorowanie bohaterów Powstania Warszawskiego oraz przybliżenie uczniom realiów wojny.

W naszej placówce uczestniczyły w tym przedsięwzięciu trzy oddziały: Oa, Od, Ia. Wprowadzono uczniów w tematykę wydarzeń i nastrojów II wojny światowej, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Poruszająca tematyka oraz relacja zaprezentowana z perspektywy dziecka sprawiły, że ten obcy i odległy świat stał się bardziej zrozumiały. Z pewnością przyczyniła się do tego możliwość oglądania i manipulowania rekwizytami, które na co dzień towarzyszyły naszym przodkom. Dzieci chętnie dzieliły się wspomnieniami swoich dziadków oraz pradziadków z okresu wojny i okupacji. Niektórzy prezentowali nawet pamiątki rodzinne. Szczególną uwagę młodych adeptów historii skupił mundur harcerski prowadzącej, który nawiązywał do działalności harcerzy w walce o niepodległość Polski. Natomiast materiały udostępnione przez wspomniane fundacje skłoniły młodych słuchaczy do ożywionej dyskusji.

Zwieńczeniem tej lekcji historii było przygotowanie życzeń wraz z wychowawcami, w których niejednokrotnie pojawiały się wzruszające, ciepłe i pełne wdzięczności słowa.  Owe kartki trafią do konkretnych ludzi – bohaterów powstania.

Szkolny koordynator: Katarzyna Gentkowska

Nauczyciele zaangażowani w projekt: Małgorzata Bidzińska, Aneta Hupka, Katarzyna Jachlewska, Emilia Krawczyńska, Paulina Lorrek, Magda Sas-Kamińska Sylwia Zalewska-Sobuś