Gabinet pielęgniarki
w środowisku nauczania i wychowania dla uczniów szkoły podstawowej
Pani Jadwiga Kaczyńska
pielęgniarka w środowisku nauczania i wychowania, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
Godziny przyjęć uczniów
Poniedziałek |
8:00 - 14:30 |
Wtorek |
8:00 - 14:30 |
Środa |
8:00 - 14:30 |
Czwartek |
8:00 - 14:30 |
Piątek |
8:00 - 14:30 |
Kontakt z pielęgniarką szkolną
e-mail do korespondencji Rodzice - Pielęgniarka: szkola85@pljasien.pl
e-mail lub telefoniczny poprzez sekretariat szkolny w godzinach 10.00 - 14.00
Informacje szczegółowe
Gabinet medyczny znajduje się w sali 1.28 - po lewej stronie szkoły. Harmonogram pracy, aktualności i wszelkie informacje dotyczące pracy pani pielęgniarki szkolnej z uczniami klas 0 - VIII są na bieżąco umieszczane na "Tablicy informacyjnej" znajdującej się w szatni szkoły podstawowej oraz przekazywane w formie pisemnej na każdym zebraniu z rodzicami.
Informacje bieżące
Szanowni Państwo, wszelkie pytania o tematyce medycznej dotyczące uczniów proszę kierować bezpośrednio do pielęgniarki szkolnej. Na spotkanie można umówić się telefonicznie lub drogą e - mail.
UWAGA!
Proszę nie wysyłać danych i innych informacji na temat swojego dziecka na adres e-mail szkoły tylko wyłącznie na adres szkola85@pljasien.pl
Fluoryzacja
Szanowni Rodzice i Opiekunowie uczniów klas I - VI, informuję, że w terminie od 13.12.2024 r. do 19.12.2024 r. odbędzie się III grupowa fluoryzacja zębów (w ciągu roku szkolnego planujemy 6 fluoryzacji). Zgody jak i rezygnacje z fluoryzacji obowiazują do zakończenia edukacji szkolnej ucznia. Jednocześnie informuję, że zmiany decyzji dokonujemy tylko w formie pisemnej i dostarczamy dokument do pielegniarki szkolnej.
Szczoteczki uczniów z klas 1 - 3 pozostają w salach lekcyjnych. Uczniowie klas 4 - 6 chowają szczoteczki do swoich szafek lub ewentualnie przynoszą w wyznaczonym dniu fluoryzacji. Terminy fluoryzacji będą wywieszone w gablocie przed szkołą oraz na tablicach korkowych w szatni szkolnej.
Bilans ucznia
- Wrzesień/Październik/Listopad - zaplanowano badania do bilansu ucznia klas 0, 1 oraz 7. Na dalszym etapie do realizacji pozostają badania przesiewowe do bilansu ucznia klasy 3 oraz badania przesiewowe uczniów klas 5.
- Proszę Rodziców uczniów klas 0, 1, 3, 7 o systematyczne dostarczanie kart bilansowych po badaniach profilaktycznych u lekarza do pielęgniarki. Bilanse klas 7 stanowią ważny dokument po zakończeniu klasy 8 do nowej szkoły i sugeruję ich wykonanie.
- Wszelkie zapytania proszę kierować bezpośrednio do pielęgniarki szkolnej w godzinach od 10.00 do 14.00 lub o pozostawienie zapytania w sekretariacie szkoły lub wychowawcy klasy.
- Zakres świadczeń pielęgniarki szkolnej:
- świadczenia pielęgniarki szkolnej dotyczy m. in.: zaopatrzenie ran po skaleczeniu, założenie opatrunku przy zwichnięciach, skręceniach kończyn, pomiary masy ciała, wzrostu, wzroku, edukacja zdrowotna,
- w zakres świadczeń pielęgniarki szkolnej nie wchodzą:
- kontrolowanie czystości skóry głowy i włosów (jedynie w sytuacji szczególnej na prośbę rodzica i za zgodą rodziców),
- szczepienia ochronne, które odbywają się tylko w przychodniach lekarskich.
- wszelkie zlecenia na podawanie stałych leków u uczniów podczas pobytu w szkole, podanie w sytuacji szczególnej leków przy nasilenia się ataku padaczki czy alergii i innych chorób przewlekłych, zastrzyków u dzieci z cukrzycą, innych stałych zleceń wymagane jest dostarczenie od lekarza i rodzica odpowiedniego zlecenia na piśmie (obowiązujące druki do pobrania u pielęgniarki szkolnej). Pielęgniarka szkolna nie podaje także żadnych leków bez zlecenia lekarskiego (w tym tabletek p/bólowych, syropów itp.).
-
Klauzula informacyjna Dla Rodziców/Opiekunów uczniów klas 0 - VIII dotycząca sprawowania opieki medycznej w szkole przez pielęgniarkę szkolną:
Działając na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 r. poz. 1078) informuję, że uczniowie są objęci profilaktyczną opieką zdrowotną w środowisku nauczania i wychowania w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej takiej jak:
1) wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych u ucznia odbywającego roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne lub klasy I oraz w klasie III, V, VII szkoły podstawowej, w klasie I oraz ostatniej szkoły ponadpodstawowej, a także kierowanie postępowaniem po przesiewowym oraz sprawowanie opieki czynnej nad uczniami z problemem zdrowotnym;
2) opiekę nad uczniami przewlekle chorymi i z niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem rodzinnym, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole;
3) udzielaniu pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach, zachorowaniach lub zatruciach u uczniów;
4) udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej;
5) grupowej profilaktyce fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatem fluorkowym u uczniów klas I – VI szkół podstawowych oraz edukacji w zakresie zdrowia jamy ustnej;
6) doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole.
Wyrażenie sprzeciwu wobec objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną wymaga formy pisemnej (zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy).
Jednocześnie informuję, że pozyskane dane dotyczące stanu zdrowia ucznia są objęte tajemnicą medyczną. Ponadto dane osobowe przetwarzane są zgodnie z RODO, w zakresie niezbędnym do realizacji świadczeń zdrowotnych.
W przypadku braku sprzeciwu na objęcie dziecka opieką pielęgniarską każdy Rodzic po otrzymaniu druku "Karta Wywiadu Zdrowotnego" proszony jest o czytelne jej wypełnienie i pilne przekazanie wypełnionej karty pielęgniarce. Dane uzyskane z wywiadu posłużą tylko i wyłącznie do realizacji wyżej wymienionych świadczeń. Druki rozdawane są zawsze na pierwszym zebraniu każdego roku szkolnego oraz dla nowo przyjętych uczniów do szkoły.